Millor pel·lícula
- CREATURA. Dirigida per Elena Martín, escrita per Clara Roquet i Elena Martín i produïda per Ariadna Dot,Jake Cheetham,María Zamora Morcillo,Marta Cruañas,Pau Surís,Stefan Schmitz,Tono Folguera,Oriol Sala-Patau
- SABEN AQUELL. Dirigida per David Trueba, escrita per David Trueba i Albert Espinosa i produïda per Edmon Roch, Jaime Ortiz de Artiñano i Oriol Sala-Patau
- ELS ENCANTATS. Dirigida per Elena Trapé, escrita per Elena Trapé i Miguel Ibáñez Monroy i produïda per Marta Ramírez,Adolfo Blanco i Oriol Sala-Patau
- LA IMATGE PERMANENT. Dirigida per Laura Ferrés Moreno, escrita per Laura Ferrés Moreno, Ulises Porra Guardiola i Carlos Vermut i produïda per Adrià Monés Murlans i Gabrielle Dumon
Millor pel·lícula en llengua no catalana
- 20.000 ESPECIES DE ABEJAS. Dirigida i escrita per Estibaliz Urresola Solaguren i produïda per Lara Izaguirre i Valérie Delpierre
- EL MAESTRO QUE PROMETIÓ EL MAR. Dirigida per Patricia Font, escrita per Albert Val i produïda per Francesc Escribano, Tono Folguera, David Felani, Laura Fernández Brites i Carlos Fernández
- UN AMOR. Dirigida per Isabel Coixet, escrita per Isabel Coixet i Laura Ferrerp i produïda per Sandra Hermida Múñiz i Marisa Fernández Armenteros
- UPON ENTRY (L'ARRIBADA). Dirigida i escrita per Juan Sebastián Vásquez i Alejandro Rojas i produïda per Carles Torras,Carlos Juárez,Xosé Zapata,Sergio Adrià i Alba Sotorra
Millor pel·lícula documental
- ALTERITATS. Dirigida i escrita per Nora Haddad Casadevall i Alba Cros Pelliséi produïda per Andrea Herrera Catalá i Almudena Monzú
- HERMANO CABALLO. Dirigida per Marcel Barrena, escrita per Marcel Barrena i Camilo Villaverde i produïda per Adrián Guerra Armas i Núria Valls Villanueva
- MENTRE SIGUIS TU, L'AQUÍ I ARA DE CARME ELIAS. Dirigida i escrita per Claudia Pinto Emperador i produïda per Claudia Pinto Emperador,Óscar Bernàcer, Joana M.Ortueta, Jordi Llorca, Iván Martínez Rufat i Pilar Llorca
- MUYERES. Dirigida i escrita per Marta Lallana per Laura Sisteró i produïda per Oriol Maymó i Núria Domènech
Millor pel·lícula d'animació
- DISPARARON AL PIANISTA (THEY SHOT THE PIANO PLAYER). Dirigida per Fernando Trueba, escrita per Fernando Trueba i Javier Mariscal i produïda per Cristina Huete
- HANNA I ELS MONSTRES. Dirigida per Lorena Ares, escrita per David Matamoros, Ángeles Hernández, Raúl Portero, José Pérez i Cristina Broquetas i produïda per Ángeles Hernández i David Matamoros
- HEAVIES TENDRES. Dirigida per Joan Tomàs Monfort, escrita per Iván Morales, Mario Torrecillas, Natalia Durán i Yago Alonso i produïda per Juanjo Sáez i Laia Servera
- ROBOT DREAMS. Dirigida i escrita per Pablo Berger i produïda per Ibon Cormenzana,Ignasi Estapé,Sandra Tapia,Ángel Durández,Pablo Berger,Jérôme Vidal ,Sylvie Pialat i Benoît Quainon
Millor direcció
- Isabel Coixet, per UN AMOR
- Elena Martín, per CREATURA
- David Trueba, per SABEN AQUELL
- Agustí Villaronga, per LOLI TORMENTA
Millor direcció novella
- Laura Ferrés Moreno, per UNA IMATGE PERMANENT
- Alejandro Marín, per TE ESTOY AMANDO LOCAMENTE
- Juan Sebastián Vásquez i Alejandro Rojas, per UPON ENTRY (L'ARRIBADA)
- Estibaliz Urresola Solaguren, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
Millor guió original
- Isa Campo, Andrea Queralt i Víctor Iriarte, per SOBRE TODO DE NOCHE
- Clara Roquet i Elena Martín, per CREATURA
- Juan Sebastián Vásquez i Alejandro Rojas, per UPON ENTRY (L'ARRIBADA)
- Estibaliz Urresola Solaguren, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
Millor guió adaptat
- Pablo Berger, per ROBOT DREAMS
- Isabel Coixet i Laura Ferrero, per UN AMOR
- David Trueba i Albert Espinosa, per SABEN AQUELL
- Albert Val, per EL MAESTRO QUE PROMETIÓ EL MAR
Millor protagonista femenina
- Laia Costa, per UN AMOR
- Bruna Cusí, per UPON ENTRY (L'ARRIBADA)
- Patricia López Arnaiz, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
- Carolina Yuste, per SABEN AQUELL
Millor protagonista masculí
- Alberto Ammann, per UPON ENTRY (L'ARRIBADA)
- Enric Auquer, per EL MAESTRO QUE PROMETIÓ EL MAR
- Oriol Pla, per CREATURA
- David Verdaguer, per SABEN AQUELL
Millor direcció de producció
- Andrés Mellinas, per CREATURA
- Elisa Sirvent i Patricio Pereira, per LA CONTADORA DE PELÍCULAS
- Eva Taboada, per UN AMOR
- Eduard Vallès, per SABEN AQUELL
Millor curtmetratge
- BLOW!. Dirigit i escrit per Neus Ballús i produït per Miriam Porté i Neus Ballús
- EL BUS. Dirigit Sandra Reina, escrit per Sandra Reina i Francisco Menchón i produït per Valérie Delpierre i Jaume Fargas Coll
- LA HERIDA LUMINOSA. Dirigit i escrit per Christian Avilés i produït per Sergi Casamitjana Melich i Lita Roig
- TOTS ELS MEUS COLORS. Dirigit per Anna Solanas i Marc Riba, escrit per Marc Riba, i produït per Anna Solanas
Millor pel·lícula per a televisió
- MIRÓ. Dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Lluís Muntada i Jordi Rediu i produïda per Oriol Marcos,Oriol Sala-Patau,Tiffany Ruoz i Oriol Sala-Patau
- QUICO SABATÉ, SENSE DESTÍ. Dirigida per Sílvia Quer, escrita per Mireia Llinàs i produïda per Albert Solé i Oriol Sala-Patau
Millor direcció artística
- Marc Pou, per SABEN AQUELL
- Josep Rosell, per EL MAESTRO QUE PROMETIÓ EL MAR
- Sylvia Steinbrecht, per CREATURA
- Izaskun Urkijo Alijo, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
Millor muntatge
- Bernat Aragonés, per LA CONTADORA DE PELÍCULAS
- Raúl Barreras, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
- Ana Pfaff, per SOBRE TODO DE NOCHE
- Ariadna Ribas, per CREATURA
Millor actriu secundària
- Aina Clotet, per ELS ENCANTATS
- Ane Gabarain, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
- Clara Segura, per CREATURA
- Ana Torrent, per SOBRE TODO DE NOCHE
Millor actor secundari
- Alex Brendemühl, per CREATURA
- Daniel Brühl, per LA CONTADORA DE PELÍCULAS
- Pedro Casablanc, per SABEN AQUELL
- Hugo Silva, per UN AMOR
Millor interpretació revelació
- Ainara Elejalde, per ELS ENCANTATS
- Alicia Falcó, per LAS BUENAS COMPAÑÍAS
- La Dani (Dani F. Pozo), per TE ESTOY AMANDO LOCAMENTE
- Clàudia Malagelada, per CREATURA
Millor música original
- Clara Aguilar, per CREATURA
- Maria Arnal i Nora Haddad Casadevall, per ALTERITATS
- Andrea Motis, per SABEN AQUELL
- Alfonso de Vilallonga, per ROBOT DREAMS
Millor fotografia
- Gina Ferrer, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
- Alana Mejía González, per CREATURA
- Agnès Piqué Corbera, per LA IMATGE PERMANENT
- Bet Rourich, per UN AMOR
Millor vestuari
- Maria Armengol, per EL MAESTRO QUE PROMETIÓ EL MAR
- Lala Huete, per SABEN AQUELL
- Mercè Paloma, per LA CONTADORA DE PELÍCULAS
- Isis Velasco, per TE ESTOY AMANDO LOCAMENTE
Millor so
- Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per UN AMOR
- Leo Dolgan, Oriol Donat i Laia Casanovas, per CREATURA
- Xavi Mas, Eduardo Castro i Yasmina Praderas, per SABEN AQUELL
- Eva Valiño, Koldo Corella i Xanti Salvador, per 20.000 ESPECIES DE ABEJAS
Millors efectes visuals
- Bernat Aragonés, per LA CONTADORA DE PELÍCULAS
- Wesley Barnard i Míriam Piquer, per SABEN AQUELL
- Cristina Garmón, per CREATURA
- David Martí i Montse Ribé, per SECADEROS
Millor maquillatge i perruqueria
- Caitlin Acheson, Nacho Díaz i Benjamín Pérez, per SABEN AQUELL
- Danae Gatell i Ale Salvat, per CREATURA
- Patricia Reyes, per EL MAESTRO QUE PROMETIÓ EL MAR
- Patricia Reyes i Jesús Martos, per LA CONTADORA DE PELÍCULAS
Millor pel·lícula europea
- AFTERSUN, Regne Unit
- CLOSE, Bèlgica
- EL TRIÁNGULO DE LA TRISTEZA, Suècia
- LA SOCIEDAD DE LA NIEVE, Espanya
- LAS OCHO MONTAÑAS, Itàlia