-
Millor Pel·lícula
- BORN Escrita i dirigida per Claudio Zulian i produïda per Acteon, amb la participació de Televisió de Catalunya
- L'ALTRA FRONTERA Dirigida per André Cruz Shiraiwa, escrita per André Cruz Shiraiwa i Aurora Sulli i produïda per Cinedegarage i Televisió de Catalunya
- RASTRES DE SÀNDAL Dirigida per Maria Ripoll, escrita per Anna Soler-Pont i produïda per Pontas Films, amb la participació de Televisió de Catalunya i Televisión Española
- STELLA CADENTE Dirigida per Lluís Miñarro, escrita per Sergi Belbel i Lluís Miñarro i produïda per Eddie Saeta, amb la participació de Televisió de Catalunya
Millor Pel·lícula en llengua no catalana
- 10.000 KM Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Clara Roquet i produïda per Lastor Media, La Panda Productions, amb la participació de Televisión Española, Televisió de Catalunya i Canal +
- EL NIÑO Dirigida per Daniel Monzón, escrita per Jorge Guerricaechevarría i Daniel Monzón i produïda per Ikiru Films, Telecinco Cinema, Vaca Films, La Ferme! Productions, amb la participació de Mediaset España, Canal + i Canal Sur Televisión
- HERMOSA JUVENTUD Dirigida per Jaime Rosales, escrita per Jaime Rosales i Enric Rufas i produïda per Fresdeval Films i Wanda Visión, amb la participació de Televisió de Catalunya
- [REC]4: APOCALIPSIS Dirigida per Jaume Balagueró, escrita per Jaume Balagueró i Manu Díez i produïda per Castelao Pictures i Rec Apocalipse, amb la participació de Televisión Española i Canal + i la col·laboració de Televisió de Catalunya
Millor Director
Millor Guió
-
Millor Protagonista Femenina
Millor Protagonista Masculí
Millor Direcció de Producció
Millor Pel·lícula Documental
- BUGARACH Escrita i dirigida per Ventura Durall, Sergi Cameron i Salvador Sunyer i produïda per Nanouk Films, Filmtank, Televisió de Catalunya i Televisión Española
- ELS ANYS SALVATGES Escrita i dirigida per Ventura Durall i produïda per Nanouk Films i Televisió de Catalunya
- GABOR Dirigida per Sebastián Alfie, escrita per Sebastián Alfie, Pedro Loeb i Albert Solé i produïda per Minimal Films i Miralab
- I WILL BE MURDERED (DEMÀ MORIRÉ) Escrita i dirigida per Justin Webster i produïda per Justin Webster Productions, Televisión Española i Televisió de Catalunya, amb la participació de Canal +
-
Millor Curtmetratge
- ALEX Escrit i dirigit per Laura García i produït per Escac Films
- CAFÉ PARA LLEVAR Escrit i dirigit per Patricia Font i produït per Escac Films
- EL CORREDOR Dirigit per José Luis Montesinos, escrit per Iakes Blesa i José Luis Montesinos i produït per Caduco Films i Bastian Films
- LINE-UP Dirigit per Àlex Julià Rich, escrit per Dani Campmany i produït per Igloo Films
Millor Pel·lícula per a Televisió
- DESCALÇ SOBRE LA TERRA VERMELLA Dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marcos Bernstein i Maria Jaén i produïda per Minoria Absoluta, Televisió de Catalunya, TV Brasil i Televisión Española
- L'ÚLTIM BALL DE CARMEN AMAYA Dirigida per Judith Colell, escrita per Roger Danès i Alfred Pérez i produïda per Batabat, Televisió de Catalunya i Televisión Española
- PRIM: EL ASESINATO DE LA CALLE DEL TURCO Dirigida per Miguel Bardem Aguado, escrita per Virginia Yagüe i Nacho Faerna i produïda per Televisión Española, Televisió de Catalunya, Dream Team Concept i Shine Iberia
- VICENÇ FERRER Dirigida per Agustí Crespi, escrita per David Planell i Patrick Bucley i produïda per Visiona TV, Televisió de Catalunya, Ganga Producciones i Televisión Española
Millor Pel·lícula d'Animació
Millor Direcció Artística
-
Millor Actriu Secundària
Millor Actor Secundari
Millor Muntatge
Millor Música Original
Millor Fotografia
-
Millor Vestuari
Millor So
Millors Efectes Especials / Digitals
Millor Maquillatge i Perruqueria
Millor Pel·lícula Europea
- IDA Dirigida per Pawel Pawlikowski, escrita per Pawel Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz i produïda per Opus Film i Phoenix Film. Polònia
- LA GRANDE BELLEZZA (LA GRAN BELLESA) Dirigida per Paolo Sorrentino, escrita per Paolo Sorrentino i Umberto Contarello i produïda per Indigo Film, Medusa Film, Mediaset, Pathé, France 2 Cinéma, Babe Film i Canal +. Itàlia i França
- LA ISLA MÍNIMA Dirigida per Alberto Rodríguez, escrita per Alberto Rodríguez i Rafael Cobos i produïda per Atípica Films, Sacromonte Films i Atresmedia Cine. Espanya
- MAGICAL GIRL Escrita i dirigida per Carlos Vermut i produïda per Aquí y Allí Films. Espanya