Nominees - V Gaudí Awards


  • Best Film in Catalan language

    • BLANCANEU Written and directed by Pablo Berger and produced by Arcadia Motion Pictures, Nix Films, Sisifo Films, The Kraken Films, Noodles Production and Arte France Cinéma, with the participation of Televisió de Catalunya
    • EL BOSC Directed by Óscar Aibar, written by Albert Sánchez Piñol and produced by Fausto Producciones and Televisió de Catalunya
    • ELS NENS SALVATGES Directed by Patricia Ferreira, written by Patricia Ferreira and Virginia Yagüe and produced by Distinto Films, Televisió de Catalunya and Áralan Films
    • FÈNIX 11·23 Directed by Joel Joan and Sergi Lara, written by Albert Plans Soriano and Hèctor Hernández Vicens and produced by Arriska Films, Benecé Produccions and Televisió de Catalunya


    Best Film in non-Catalan language

    • [REC] 3 GÉNESIS Directed by Paco Plaza, written by Luiso Berdejo and Paco Plaza and produced by Filmax, with the participation of ONO, Canal +, Televisión Española and Televisió de Catalunya
    • RED LIGHTS (LUCES ROJAS) Written and directed by Rodrigo Cortés and produced by Nostromo Pictures, Antena 3 Films, Attitude Pinículas y Films, VS Entertainment and Televisió de Catalunya
    • THE PELAYOS Directed by Eduard Cortés, written by Piti Español and Eduard Cortés and produced by Alea Docs & Films, Bausan Films, Afrodita Audiovisual, The Kraken Films and Televisió de Catalunya, with the participation of Televisión Española and Canal +
    • UNA PISTOLA EN CADA MANO Directed by Cesc Gay, written by Cesc Gay and Tomàs Aragay and produced by Imposible Films, with the participation of Televisió de Catalunya


    Best Director


    Best Screenplay


  • Best Leading Actress


    Best Leading Actor


    Best Production Management


    Best Documentary Film

    • AL FOSSAT Directed by Ricardo Íscar, written by Ricardo Íscar with the collaboration of Sophie Köhler and produced by Bausan Films and Televisió de Catalunya
    • HOLLYWOOD TALKIES Written and directed by Òscar Pérez and Mia de Ribot and produced by Getsemaní Produccions, Eddie Saeta and Televisió de Catalunya
    • JORDI DAUDER, LA REVOLUCIÓ PENDENT Written and directed by Antoni Verdaguer and produced by Segarra Films and Televisió de Catalunya
    • VOLAR Written and directed by Carla Subirana and produced by Pandora Cinema and Zentropa Spain

  • Best Short Film

    • CARTAS DESDE LA LOCURA Written and directed by Xavi Puebla and produced by Continuará... Producciones
    • COUP DE GRÂCE Directed by Clara van Gool, written by Jordi Cortés, Damián Muñoz and Clara van Gool and produced by Alta Realitat and KeyFilm
    • ELEFANTE Written and directed by Pablo Larcuen and produced by Escándalo Films
    • LUISA NO ESTÁ EN CASA Written and directed by Celia Rico and produced by Amorós Produccions


    Best Film for TV

    • ATRAPATS Directed by Miguel Puertas, written by Jordi Díaz and Eric Carrión and produced by Yakima Films, Televisió de Catalunya and Granollers Audiovisual
    • GERMANES Directed by Carol López, written by Carol López and Àlex Mañas and produced by Ovideo TV, Focus and Televisió de Catalunya
    • MAR DE PLÀSTIC Directed by Silvia Munt, written by Lluis Arcarazo and Enric Gomà and produced by Prodigius Cinema and Televisió de Catalunya
    • TORNAREM Directed by Felip Solé, written by Pau Garsaball and Marta Grau and produced by Brutal Media, Televisió de Catalunya and Televisión Española


    Best Animated Film

    • ELS CADELLS I EL CODI DE MARCO POLO Directed by Sergio Manfio, written by Antonio Garrido, Francesco Manfio and Sergio Manfio and produced by Edebé Audiovisual and Gruppo Alcuni
    • LES AVENTURES DE TADEU JONES Directed by Enrique Gato, written by Gorka Magallón, Neil Landau, Javier Barreira, Jordi Gasull and Ignacio del Moral and produced by Ikiru Films, El Toro Pictures, Lightbox Entertainment, Telecinco Cinema and Telefónica Producciones, with the participation of Televisió de Catalunya
    • PAPA, SÓC UNA ZOMBI Directed by Joan Espinach and Ricardo Ramón, written by Daniel Torres and produced by Digital Dreams Films, Abra Prod and Euskal Telebista, with the participation of Televisió de Catalunya


    Best Art Direction


  • Best Supporting Actress


    Best Supporting Actor


    Best Film Editing


    Best Original Score


    Best Cinematography


  • Best Costume Design


    Best Sound


    Best Special / Digital Effects


    Best Make-Up and Hairstyles


    Best European Film

    • DANS LA MAISON (EN LA CASA) Directed by François Ozon, written by François Ozon and produced by Mandarin Cinéma. France
    • LE HAVRE (EL HAVRE) Written and directed by Aki Kaurismäki and produced by Pandora Filmproduktion, Pyramide Productions and Sputnik. Finland, France and Germany
    • INTOUCHABLES (INTOCABLE) Written and directed by Olivier Nakache and Eric Toledano and produced by Quad Productions, Gaumont, TF1 Films, Ten Films, Chaocorp production and Canal + / Cinecinema. France
    • LO IMPOSIBLE Directed by Juan Antonio Bayona, written by Sergio G. Sánchez and produced by Apaches Entertainment, Telecinco Cinema, Mediaset España and Canal + España. Spain and USA

banner inscripcionsgaudi2020 webacc