• Diumenge 27 de gener de 2019, XI Premis Gaudí: la gran nit del cinema català estrena seu al Palau de Congressos de Catalunya

    Diumenge 27 de gener de 2019, XI Premis Gaudí: la gran nit del cinema català estrena seu al Palau de Congressos de Catalunya

  • 1

Barcelona, 4 de gener de 2012.- Aquest matí s’han fet públiques les nominacions dels IV Premis Gaudí en un acte que ha tingut lloc a la Sala Jujol de La Pedrera. Enguany han estat nominades 29 produccions que optaran a les 22 categories que conformen els Premis Gaudí.

Eva ha estat la pel·lícula que ha obtingut més nominacions, 16 en total, que inclouen Millor pel·lícula en llengua catalana, Millor director, Millor muntatge i les categories de Millor actor i actriu protagonista i secundari, entre d’altres. Mientras duermes, que també opta a Millor director, ha obtingut 15 nominacions i Bruc, la llegenda, amb 12, és la tercera pel·lícula més nominada.

Per categories, han participat a la quarta edició dels Premis Gaudí 41 llargmetratges, entre pel·lícules en llengua catalana, no catalana i europees, 32 pel·lícules documentals, 6 pel·lícules d’animació, 13 pel·lícules per a televisió i 46 curtmetratges.

Chico&Rita, la pel·lícula d’animació dirigida per Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando, opta a Millor director juntament amb Jaume Balagueró per Mientras duermes, Kike Maillo per Eva i Carles Torras per Open24h. Entre els nominats a Millor protagonista masculí trobem Juan José Ballesta per Bruc, la llegenda, Daniel Brühl per Eva, Amadis de Muga per Open24h i Luis Tosar per Mientras duermes. En la categoria femenina, les nominacions a Millor protagonista femenina han estat per Astrid Bergès-Frisbey per Bruc, la llegenda, Verónica Echegui per Katmandú, un espejo en el cielo, Marta Etura per Mientras duermes i Claudia Vega per Eva.

Els actors Diana Gómez i Bernat Quintana han estat els encarregats de la lectura de nominats i també han intervingut la Sra. Rosa Maria Plans, cap de programes de l’Àrea de Cultura de l’Obra Social de Catalunya Caixa, i Joel Joan, president de l’Acadèmia del Cinema Català. El president ha remarcat la complicitat de TV3 amb l’Acadèmia i els Premis Gaudí per donar a conèixer el cinema català. Joel Joan ha recordat “la responsabilitat de l’Acadèmia de mostrar al públic les produccions més destacades de l’any”, i ha ressaltat que, en aquest sentit, els Premis Gaudí son una plataforma que ha de servir també “per posar cara als professionals del nostre cinema”. Tanmateix Joan ha destacat l’alta participació en la primera volta de votacions dels IV Premis Gaudí: “enguany la participació ha estat més alta que l’any passat, fet del que ens sentim molt orgullosos”.

Nominats IV Premis Gaudí de l’Acadèmia del Cinema Català

1. Millor direcció de producció:

Victòria Borràs i Jordi Berenguer per BRUC, LA LLEGENDA

Toni Carrizosa per EVA

Teresa Gefaell i Carla Pérez de Albéniz per MIENTRAS DUERMES

Carlos González, Larry Levene i Anna Casinna per KATMANDÚ. UN ESPEJO EN EL CIELO

2. Millor so:

Pelayo Gutiérrez i Nacho Royo-Vilanova per CHICO & RITA

Xavier Mas, Glenn Freemantle i Mike Dowson per BRUC, LA LLEGENDA

Jordi Rossinyol, Oriol Tarragó i David Calleja per MIENTRAS DUERMES

Jordi Rossinyol, Oriol Tarragó i Marc Orts per EVA

3. Millor curtmetratge:

AHORA NO PUEDO, de Roser Aguilar, escrit per Elena Serra i Corberó, produït per Oriol Sala-Patau (Ahora puedo producciones)

EL BARCO PIRATA, de Fernando Trullols, escrit per Fernando Trullols i Pepe Combalía, produït per Bastian Films.

EL SOMRIURE AMAGAT, de Ventura Durall, escrit per Ventura Durall i Miguel Llanso, produït per Nanouk Films, SL.

ODYSSEUS’ GAMBIT, escrit i dirigit per Àlex Lora, produït per AI i Inicia Films.

4. Millors efectes especials/digitals:

Reyes Abades i Félix Bergés per BRUC, LA LLEGENDA

Arturo Balseiro, Lluís Castells i Javier García per EVA

David Martí, Montse Ribé, Juan Carlos Dávila i Cesc Biénzobas per MIENTRAS DUERMES

David Martí, Montse Ribé, Oriol Tarrida, Bruno López Louro, David Martínez Hinojosa i Iván Valero, per FLOQUET DE NEU

5. Millor maquillatge:

Alma Casal, Satur Merino per MIENTRAS DUERMES

Anna Merino, Ignasi Ruiz per MIL CRETINS

Concha Rodríguez, Jesús Martos per EVA

Amparo Sánchez, Caitlin Acheson per BRUC, LA LLEGENDA

6. Millor vestuari:

Elena Ballester i Montse Amenós per MIL CRETINS

Marian Coromina per MIENTRAS DUERMES

María Gil per EVA

Ariadna Papió per BRUC, LA LLEGENDA

7. Millor direcció artística:

Javier Alvariño per MIENTRAS DUERMES

Laia Colet per EVA

Antxón Gómez per BRUC, LA LLEGENDA

Javier Mariscal per CHICO & RITA

8. Millor muntatge:

Guillermo de la Cal per MIENTRAS DUERMES

Emanuele Tiziani i Sara López per OPEN24H

Elena Ruiz per EVA

Marc Soria per BRUC, LA LLEGENDA

9. Millor música original:

Xavier Capellas per BRUC, LA LLEGENDA

Evgueni i Sacha Galperine per EVA

Bebo Valdés per CHICO & RITA

Lucas Vidal per MIENTRAS DUERMES

10. Millor fotografia:

Juanmi Azpiroz per BRUC, LA LLEGENDA

Antonio Riestra per KATMANDÚ, UN ESPEJO EN EL CIELO

Pablo Rosso per MIENTRAS DUERMES

Arnau Valls Colomer per EVA

11. Millor pel·lícula europea:

EL DISCURS DEL REI (THE KING’S SPEECH) de Tom Hooper, escrita per David Seidler i produïda per The Wenstein Company, UK Film Council i Momentum Pictures.

MELANCOLIA (MELANCHOLIA) escrita i dirigida per Lars von Trier i produïda per Zentropa Entertainments, Memfis Film i Zentropa International Sweden.

NO HABRÁ PAZ PARA LOS MALVADOS d’Enrique Urbizu, escrita per Michel Gaztambide i Enrique Urbizu i produïda per Lazonafilms i Telecinco Cinema.

PINA escrita i dirigida per Wim Wenders i produïda per Neue Road Movies, Eurowide Film Production i Zweites Deutsches Fernsehen.

12. Millor pel·lícula per a televisió:

14 D’ABRIL. MACIÀ CONTRA COMPANYS, de Manuel Huerga, escrita per Toni Soler, produïda per Minoria Absoluta i Televisió de Catalunya.

BARCELONA CIUTAT NEUTRAL, de Sònia Sánchez, escrita per Mateu Adrover i Xesc Barceló, produïda per Prodigius Cinema i Televisió de Catalunya.

CLARA CAMPOAMOR, LA MUJER OLVIDADA, de Laura Mañá, escrita per Yolanda García Serrano i Rafa Russo, produïda per Distinto Films, Televisió Espanyola i Televisió de Catalunya.

ERMESSENDA, de Lluís Maria Güell, escrita per Núria Furió i Mercè Sarrias, produïda per Ovideo TV i Televisió de Catalunya.

13. Millor pel·lícula d'animació:

ARRUGAS, d’Ignacio Ferreras, escrita per Ángel de la Cruz, Ignacio Ferreras i Rossana Ceccini, i produïda per Perro Verde i Cromosoma.

CHICO & RITA, de Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando, escrita per Fernando Trueba i Ignacio Martínez de Pisón, i produïda per Estudio Mariscal, Fernando Trueba PC i Televisió de Catalunya.

FLOQUET DE NEU, d’Andrés G. Schaer, escrita per Albert Val i Amelia Mora, i produïda per Filmax, Muf Animation, Utopia Global i Televisió de Catalunya.

ROVELLÓ I LA LLEGENDA DE SANT JORDI, d’Antoni d’Ocon, escrita per Antoni d’Ocon i Josep Penya, i produïda per D’Ocon i Televisió de Catalunya.

14. Millor pel·lícula documental:

AL FINAL DE L'ESCAPADA, escrita i dirigida per Albert Solé i produïda per Minimal Films, Televisió de Catalunya i Televisió Espanyola.

BARCELONA, ABANS QUE EL TEMPS HO ESBORRI de Mireia Ros, escrita per Javier Baladia i Victoria Bermejo, i produïda per Promarfi Futuro 2010 amb la participació de Televisió de Catalunya.

ENXANETA de Paulí Subirà i Claramunt, escrita per Rafa Navarro, i produïda per Televisió de Catalunya.

LA MALETA MEXICANA, escrita i dirigida per Trisha Ziff, i produïda per Mallerich Films Paco Poch, 212 Berlín, IMCINE, Televisió Espanyola i Televisió de Catalunya.

15. Millor actor secundari:

Jose María Blanco per OPEN24H

Jordi Dauder per CATALUNYA ÜBER ALLES!

Lluis Homar per EVA

Alberto San Juan per MIENTRAS DUERMES

16. Millor actriu secundària:

Anne Canovas per EVA

Belen Fabra per CATALUNYA ÜBER ALLES!

Vicky Peña per CATALUNYA ÜBER ALLES!

Judit Uriach per OPEN24H

17. Millor protagonista masculí:

Juan José Ballesta per BRUC, LA LLEGENDA

Daniel Brühl per EVA

Amadís de Murga per OPEN24H

Luis Tosar per MIENTRAS DUERMES

18. Millor protagonista femenina:

Astrid Bergès-Frisbey per BRUC, LA LLEGENDA

Verónica Echegui per KATMANDÚ, UN ESPEJO EN EL CIELO

Marta Etura per MIENTRAS DUERMES

Claudia Vega per EVA

19. Millor guió:

Sergi Belbel, Cristina Clemente, Martí Roca i Aintza Serra per EVA

Daniel Faraldo i Ramon Tèrmens per CATALUNYA ÜBER ALLES

Alberto Marini per MIENTRAS DUERMES

Ignacio Martínez de Pisón i Fernando Trueba per CHICO & RITA

20. Millor director:

Jaume Balagueró per MIENTRAS DUERMES

Tono Errando, Javier Mariscal i Fernando Trueba per CHICO & RITA

Kike Maíllo per EVA

Carles Torras per OPEN24H

21. Millor pel·lícula en llengua no catalana:

DE GRAN VULL SER SOLDAT (I WANT TO BE A SOLDIER) de Christian Molina, escrita per Cuca Canals i Christian Molina, produïda per Canónigo Films i Black Flag Cinema.

KATMANDÚ. UN ESPEJO EN EL CIELO, d’Icíar Bollaín, escrita per Icíar Bollaín amb la col·laboració de Paul Laverty, i produïda per Media Films amb la participació de Televisió de Catalunya.

LOS PASOS DOBLES d’Isaki Lacuesta, escrita per Isaki Lacuesta i Isa Campo, i produïda per Tusitala Producciones Cinematográficas Bord Cadre Films i Televisió Espanyola amb la participació de Televisió de Catalunya.

MIENTRAS DUERMES de Jaume Balagueró, escrita per Alberto Marini, i produïda per Filmax amb la participació de Televisió de Catalunya.

22. Millor pel·lícula en llengua catalana:

BRUC, LA LLEGENDA de Daniel Benmayor, escrita per Patxi Amezcua i Jordi Gasull, i produïda per Ikiru films, Mesfilms Inversions, Bruc-Laurion i Televisió de Catalunya.

CATALUNYA ÜBER ALLES! de Ramon Térmens, escrita per Daniel Faraldo i Ramon Térmens, i produïda per Segarra Films amb la participació de Televisió de Catalunya.

EVA, de Kike Maíllo, escrita per Martí Roca, Sergi Belbel, Cristina Clemente i Aintza Serra, produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya.

OPEN24H, escrita i dirigida per Carles Torras, i produïda per Zabriskie Films amb la participació de Televisió de Catalunya.

Actualitat

Galeria d'imatges

Premiats dels X Premis Gaudí

Guanyadors dels X Premis Gaudí de l'Acadèmia del Cinema Català
28 de gener de 2018. Auditori del Fòrum CCIB, Barcelona.
© Xavier Torres-Bacchetta

Vídeos

Festa d'Estiu del Cinema Català - Gala de Nomenament dels Membres d'Honor

📡 Segueix EN DIRECTE amb la xarxa la #FestaCineCat, amb el nomenament dels nous Membres d’Honor de l’Acadèmia del Cinema Català des dels Jardins del Palauet Albéniz de Barcelona!

Posted by Acadèmia del Cinema Català · Premis Gaudí on Wednesday, July 4, 2018
  • Festa d'Estiu del Cinema Català 2018

Amb el suport de

AISGE Fundación
Ajuntament de Barcelona
Diputació de Barcelona
EGEDA
Fundació SGAE
Generalitat de Catalunya
Gremi d Empresaris de Cinemes de Catalunya

Mitjans de comunicació

Catalunya Ràdio
Televisió de Catalunya
Catalunya Ràdio
Televisió de Catalunya

Col·laboradors

Associació d Actors i Directors Professionals de Catalunya
Academia Galega do Audiovisual
Associació Catalana de Crítics i Escriptors Cinematogràfics
Amics de Miquel Porter i Moix
Antaviana Films
Artyplan
Avenir
Bande À Part
Barcelona Turisme
BCN Sports Film
Boliche Cinemes
Carnet Jove
Catalunya Film Festivals
Cazcarra Image Group
Centre Convencions Internacional Barcelona
Cinemes Girona
Texas Cinemes
Col·legi de Directors de Catalunya
DDT Efectos Especiales
Deluxe
Dos Déus Vermouth
Drac Màgic
Europa Creativa MEDIA
Federació Catalana de Cineclubs
filmin2
Filmoteca de Catalunya
Frit Ravich
Fundació Catalunya La Pedrera
Guionistes Associats de Catalunya
Gramona
Institut Ramón Llull
Jean Leon
Livemedia
L Oréal Professionnel
Mibrosa
Museu del Cinema - Col·lecció Tomàs Mallol
Productors Audiovisuals de Catalunya
Parc Audiovisual de Catalunya
Productors Audiovisuals Federats
Sercotel Ámister Art Hotel
Transports Metropolitans de Barcelona
Va de Cine

Patrocinador oficial

estrella damm4

Aquest lloc fa servir cookies, pròpies i de terceres entitats, per a finalitats estadístiques i d’anàlisi de la navegació dels usuaris a fi d’oferir-los un millor servei. Si vol conèixer més sobre les cookies i l’ús que en fem, consulti la nostra Política de Cookies.