-
Millor Pel·lícula en llengua catalana
- TRASH Dirigida per Carles Torras, escrita per Carles Torras, Enric Pardo i Ramon Térmens i produïda per Just Films, Escándalo Films i Televisió de Catalunya
- TRES DIES AMB LA FAMÍLIA Dirigida per Mar Coll, escrita per Mar Coll i Valentina Viso i produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya
- V.O.S (VERSIÓ ORIGINAL SUBTITULADA) Escrita i dirigida per Cesc Gay i produïda per Imposible Films i Televisió de Catalunya
- XTREMS Dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg, escrita per Marta Molins, Joan Riedweg i Abel Folk i produïda per Animals Films, Riedweg i Folk produccions audiovisuals i Televisió de Catalunya
Millor Pel·lícula en llengua no catalana
- CINÉCLUB Escrita i dirigida per Salomón Shang i produïda per Producciones Kaplan i Eddie Saeta
- LOS CONDENADOS Dirigida per Isaki Lacuesta, escrita per Isa Campo i Isaki Lacuesta i produïda per Benecé Produccions i Televisió de Catalunya
- NEGRO BUENOS AIRES Dirigida per Ramon Térmens, escrita per Ramon Térmens i Daniel Faraldo i produïda per Zip Films, 1971 Cine i Televisió de Catalunya
- THE FROST (EL GEBRE) Escrita i dirigida per Ferran Audí i produïda per Alta Realitat, Apuntolapospo i Televisió de Catalunya
Millor Director
Millor Guió
-
Millor Protagonista Femenina
Millor Protagonista Masculí
Millor Direcció de Producció
Millor Pel·lícula Documental
- A TRAVÉS DEL CARMEL Escrita i dirigida per Claudio Zulian i produïda per Acteon i Televisió de Catalunya, amb la col·laboració de l’ICIC
- CATALUÑA-ESPANYA Dirigida per Isona Passola, escrita per Lluís Ferrando i Isona Passola i produïda per Isona Passola i Televisió de Catalunya
- GARBO, L’HOME QUE VA SALVAR EL MÓN Dirigida per Edmon Roch, escrita per Edmon Roch, Isaki Lacuesta i María Hervera i produïda per Ikiru Films i Televisió de Catalunya
- HOLLYWOOD CONTRA FRANCO Dirigida per Oriol Porta, escrita per Oriol Porta, Lorenzo Soler i Isabel Andrés i produïda per Àrea Televisió i Televisió de Catalunya
-
Millor Curtmetratge
- 501 Dirigit per Laia Fàbregas, escrit per Cristina Valentí i produït per Valentí Films
- CHAT NOIR Escrit i dirigit per Daniel Fibla Amselem i produït per Polar Star Films i Gabiwan Productions
- DIE ARCHIVES VON C.G. JUNG Escrit i dirigit per Gemma Ventura i produït per Yakima Films
- (EN)TERRATS Escrit i dirigit per Àlex Lora i produït per Blanquerna Tecnologia i Serveis
Millor Pel·lícula per a Televisió
- 23 F, EL DIA MÉS DIFÍCIL DEL REI Dirigida per Sílvia Quer, escrita per Helena Medina i produïda per Televisió de Catalunya, Alea Docs & Films, amb la participació de Televisión Española
- LA RUÏNA Dirigida per Elena Trapé, escrita per Jordi Casanovas i produïda per Televisió de Catalunya, Serveis de l'Espectacle Focus i Escándalo Films
- LES VEUS DEL PAMANO Dirigida per Lluís M. Güell, escrita per Xesc Barceló i Eduard Cortés, basada en la novel·la homònima de Jaume Cabré i produïda per Televisió de Catalunya, Diagonal Televisió i Mallerich Films Paco Poch, amb la col·laboració de l’ICIC
- PLOU A BARCELONA Dirigida per Carles Torrens, escrita per Pau Miró i produïda per Televisió de Catalunya, Aurea Documentary, Fair Play i Pep Armengol
Millor Pel·lícula d'Animació
- CHER AMI Dirigida per Miquel Pujol, escrita per Miquel Pujol i Ibán Roca i produïda per Acció, Digital Dreams, Euroview i Televisió de Catalunya
- LA CARTA DEL RAJÁ Dirigida per Ángel Blasco, escrita per Marisa Barahona i Ángel Blasco i produïda per Montjuïc Entertainment
Millor Direcció Artística
-
Millor Actriu Secundària
Millor Actor Secundari
Millor Muntatge
Millor Música Original
Millor Fotografia
-
Millor Vestuari
Millor So
- Xavi Mas, Oriol Tarragó i Marc Orts per [REC] 2
- Ola Apenes, Kenneth Gustavsen, Jordi Arqués i Jordi Casugas per THE FROST (EL GEBRE)
- Èric Arajol, Jordi Rossinyol i Àlex Pérez per TRASH
- Aleix Cuaresma i Àlex Pérez per XTREMS
Millors Efectes Especials / Digitals
- DDT, Sputnik, EFE-X i Infinia per PAINTBALL
- David Ambit, Alex Villagrasa i Salvador Santana per [REC] 2
- Berlin SFX Department, Apuntolapospo i Entropy Studio per THE FROST (EL GEBRE)
- Josep Maria Aragonés per XTREMS
Millor Maquillatge i Perruqueria
Millor Pel·lícula Europea
- BIENVENUE CHEZ LES CH'TIS (BIENVENIDOS AL NORTE) Dirigida per Dany Boon, escrita per Dany Boon, Franck Magnier i Alexandre Charlot i produïda per Hirsch, Pathé, TF1 Films Productions, Les Productions de Chtimi i C.R.R.A.V Nord-Pas de Calais. França
- LÅT DEN RÄTTE KOMMA IN (DÉJAME ENTRAR) Dirigida per Tomas Alfredson, escrita per John Ajvide Lindqvist i produïda per EFTI. Suècia
- MOON Dirigida per Duncan Jones, escrita per Duncan Jones i Nathan Parker i produïda per Liberty Films. Regne Unit
- SLUMDOG MILLIONAIRE Dirigida per Danny Boyle i Loveleen Tandan, escrita per Simon Beaufoy i Vikas Swarup i produïda per Warner Bros., Celador Films, Film4 i Pathé Pictures International. Regne Unit i EUA