Actualitat


Barroso, President en funcions de l’Acadèmia del Cinema Espanyol des del passat mes de maig, estarà acompanyat pel productor Rafael Portela i l’actriu Nora Navas

Aquest cap de setmana ha tingut lloc l’assemblea general on els membres de l’Acadèmia del Cinema Espanyol han escollit al director i guionista Mariano Barroso com a nou President, agafant el relleu a Yvonne Blake, nomenada Presidenta d’Honor i en recuperació per motius de salut. Completen la candidatura el productor Rafael Portela, com a vicepresident primer, i l’actriu i membre de l’Acadèmia del Cinema Català Nora Navas, com a vicepresidenta segona.

Els acadèmics i acadèmiques també han escollit els nous membres de les Comissions d’Especialitat, entre els quals figuren els membres de l’Acadèmia del Cinema Català Teresa Enrich (especialitat de producció) i Xavier Lite (especialitat d’interpretació). La persona més votada de cada especialitat passa a ser vocal de la Junta Directiva, amb un mandat vigent fins el 2022, i queda renovada així la meitat dels components de la Junta.

A continuació es pot consultar el llistat complet de representats de cada Comissió d’Especialitat:

Especialitat d’Animació
María Teresa Ruiz de Austri Villán
María Consuelo Loureiro Vilarelle
Julio Díez de Miguel

Especialitat de Direcció
Eugenia Isabel Rodríguez Pomeda
Pedro Estepa Menéndez
Miguel Santesmases Navarro de Palencia

Especialitat de Direcció Artística
Benjamín Fernández Cantador
Carlos de Dorremochea Aramburu
Antón Laguna Roquero

Especialitat de Direcció de Fotografia
José Luis Alcaine Escaño
Manuel Velasco Varona
Almudena Sánchez Hernámpérez

Especialitat de Direcció de Producció
María Sol Carnicero Bartolomé
Martín Cabañas Núñez
Juan Carlos Caro Gallego

Especialitat de Disseny de Vestuari
Pedro Moreno Campos
Sonia Grande Pérez
Marta Fenollar Méndez

Especialitat d’Efectes Especials
César Abades Ruano
Óscar Reyes Abades Ruano
Ángel Alonso López

Especialitat de Guió
Sergio Gutiérrez Sánchez
Borja Cobeaga Eguillor
Juan Luis Pérez Iborra

Especialitat de Maquillatge i Perruqueria
Miren Karmele Soler Bontigui
Ana López-Puigcerver Portillo
Ana Lozano Ausina

Especialitat de Muntatge
Iván González de Aledo Codina
Pablo Blanco Somoza
Teresa Font Guiteras

Especialitat d’Interpretació
Mariano Venancio Torres
Pilar Ordóñez Miyar
Xavier Lite Martínez

Especialitat de Música
Ramón Paus Gutiérrez
Mariano Marín Rioja
Lucio Godoy Tobar

Especialitat de Producció
Ana Amigo Mérida
Carlo D’Ursi
Teresa Enrich Mas

Especialitat de So
David Rodríguez Montero
Carlos Schmukler Hachuel
Antonio Manuel Mejías Morón

bannerweb candidatesxiii

@academiacinecat