-
Millor Pel·lícula
- BARCELONA, NIT D'ESTIU Dirigida per Dani de la Orden, escrita per Eric Navarro, Eduard Sola i Daniel González i produïda per Pilar Montoliu, Sábado Películas i El Terrat de Produccions, amb la participació de Televisió de Catalunya
- FILL DE CAÍN Dirigida per Jesús Monllaó, escrita per Sergio Barrejón i David Victori i produïda per Life & Pictures, Fosca Films, Salto de Eje i Televisió de Catalunya, amb la participació de Televisión Española
- LA PLAGA Dirigida per Neus Ballús, escrita per Neus Ballús i Pau Subirós i produïda per El Kinògraf, Televisió de Catalunya i Arte France
- TOTS VOLEM EL MILLOR PER A ELLA Dirigida per Mar Coll, escrita per Mar Coll i Valentina Viso i produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya amb la participació de Televisión Española
Millor Pel·lícula en llengua no catalana
- EL CUERPO Dirigida per Oriol Paulo, escrita per Oriol Paulo i Lara Sendim i produïda per Rodar y Rodar, Atresmedia Cine i Televisió de Catalunya
- EL MUERTO Y SER FELIZ Dirigida per Javier Rebollo, escrita per Javier Rebollo, Lola Mayo i Salvador Roselli i produïda per Icónica, Eddie Saeta i Lolita Films, amb la participació de Televisió de Catalunya i Televisión Española
- GRAND PIANO Dirigida per Eugenio Mira, escrita per Damien Chazelle i produïda per Nostromo Pictures, Nostromo Canarias 1, Grand Piano Productions, Atresmedia Cine i Telefónica Producciones, amb la participació de Televisió de Catalunya
- LOS ÚLTIMOS DÍAS Escrita i dirigida per Àlex Pastor i David Pastor i produïda per Morena Films, Rebelión Terrestre Films, Atresmedia Cine, Les Films du Lendemain i Televisió de Catalunya
Millor Director
Millor Guió
-
Millor Protagonista Femenina
Millor Protagonista Masculí
Millor Direcció de Producció
Millor Pel·lícula Documental
- BAJARÍ Escrita i dirigida per Eva Vila i produïda per Lastor Media, Cromosoma, Televisió de Catalunya, Eva Vila Purtí i Fundació Privada IDEC, amb la participació de Televisión Española
- ELS RECORDS GLAÇATS Escrita i dirigida per Albert Solé i produïda per Minimal Films, Televisión Española i Televisió de Catalunya
- MÓN PETIT Dirigida per Marcel Barrena, escrita per Marcel Barrena, Víctor Correal i Adrià Cuatrecases i produïda per Umbilical Produccions, Corte y Confección de Películas i Televisió de Catalunya, amb la participació de Televisión Española i Canal +
- SERRAT Y SABINA, EL SÍMBOLO Y EL CUATE Escrita i dirigida per Francesc Relea i produïda per Lastor Media, Whatsupdoc i Televisión Española, amb la participació de Canal +
-
Millor Curtmetratge
- GODKA CIRKA (UN FORAT AL CEL) Escrit i dirigit per Àlex Lora i Antonio Tibaldi i produït per Inicia Films
- LA GALLINA Escrit i dirigit per Manel Raga i produït per Escándalo Films
- SEQUENCE Escrit i dirigit per Carles Torrens i produït per Fortress Feature
- WINGS Escrit i dirigit per José Villalobos i produït per Full Emotions
Millor Pel·lícula per a Televisió
- CARTA A EVA Dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Alfred Pérez, Roger Danès i Agustí Villaronga i produïda per Copia Cero, Televisió de Catalunya i Televisión Española
- CONCEPCIÓN ARENAL, LA VISITADORA DE PRESONS Dirigida per Laura Mañá, escrita per Rafa Russo i Laura Mañá i produïda per Distinto Films, Zenit TV, Televisió de Catalunya i Televisión Española
- DESCLASSIFICATS Dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg, escrita per Pere Riera i produïda per Serveis de l'Espectacle, Focus i Televisió de Catalunya
- OLOR DE COLÒNIA Dirigida per Lluís M. Güell, escrita per Toni Cabré, Laia Aguilar i Anna Fité i produïda per Diagonal Televisió i Televisió de Catalunya
Millor Direcció Artística
Millor Actriu Secundària
-
Millor Actor Secundari
Millor Muntatge
Millor Música Original
Millor Fotografia
Millor Vestuari
-
Millor So
- Albert Manera, Isaac Bonfill, Oscar Grau i Marc Orts per FILL DE CAÍN
- Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per GRAND PIANO
- Albert Manera, Oriol Tarragó i David Calleja per EL CUERPO
- Licio Marcos de Oliveira, Oriol Tarragó i David Calleja per LOS ÚLTIMOS DÍAS
Millors Efectes Especials / Digitals
- Lluís Castells, Lluís Rivera, David Martí i Montse Ribé per EL CUERPO
- Lluís Rivera, Pablo Perona, Juanma Nogales, Jon Aguirre, Manuel Ramírez i Isidro Jiménez per LOS ÚLTIMOS DÍAS
- Àlex Villagrasa i Raul Romanillos per GRAND PIANO
- Mister X, Cúbica User T38, David Martí i Montse Ribé per MAMA
Millor Maquillatge i Perruqueria
Millor Pel·lícula Europea
- AMOUR (AMOR) Escrita i dirigida per Michael Haneke i produïda per Les Films du Losange, X-Filme Creative Pool, Wegan Film, France 3 Cinéma, ARD Degeto, Bayerischer Rundfunk, Westdeutscher Rundkunf, Canal + i France Télévisions. França, Alemanya i Àustria
- HANNAH ARENDT Dirigida per Margarethe von Trotta, escrita per Pam Katz i Margarethe von Trotta i produïda per Heimatfilm, Amour Fou Luxembourg, MACT Productions, Sophie Dulac Productions, Metro Communications, ARD Degeto Film, Bayerischer Rundfunk i Westdeutscher Rundfunk. Alemanya, Luxemburg i França
- LA HERIDA Dirigida per Fernando Franco, escrita per Fernando Franco i Enric Rufas i produïda per Elamedia, Encanta Films, Euskal Telebista, Kowalski Films i Pantalla Partida Producciones. Espanya
- LA VIE D'ADÈLE (LA VIDA DE ADÈLE) Dirigida per Abdellatif Kechiche, escrita per Abdellatif Kechiche i Ghalya Lacroix i produïda per Wild Bunch, Quat'sous Films, France 2 Cinéma, Scope Pictures, Vértigo Films, RTBF, Canal + i CNC. França